Ideálny stav rozvoja skateboardingu na slovensku od roku 2017 do roku 2020

Autor: Miloš Ogurčák | 6.4.2017 o 9:31 | Karma článku: 1,84 | Prečítané:  423x

Olympíjsko-korporátna mašinéria mení pohľad verejnosti na skateboarding a časy, kedy boli skejťáci na okraji spoločnosti, sú dávno preč. X games zabili olympiádu,

ktorá sa snaží dolapiť trendy pridaním športov ako skateboarding, surfing alebo športové lezenie. Spolu s tým do skateboardingu prichádza viac peňazí, no taktiež viac ziskuchtivých jedincov, ktorí by v inom prípade o neho ani nezakopli. Začnú vznikať nové povolania ako skateboardový tréner, rozhodca atď. atď.

 

Keep skateboarding in hands of skateboarders.

 

Najdôležitejší krok je určite založenie skateboardovej asociácie, ktorá skutočne združuje všetkých skateboardistov. Členstvo v tejto asociácii bude umožnené iba občianskym združeniam alebo neformálnym skupinám občanov, nie jednotlivcom, čo v praxi bude znamenať, že ak sa chceš stať členom, tak dopíš na prihlášku všetkých kamošov s ktorými v tvojom meste skejtuješ a aj v prípade, že ešte nie ste natoľko zorganizovaní, aby ste mali občianske združenie, aj tak sa môžete stať členmi. Tak by sme mali všetkých skateboardistov rozdelených podľa miest s pomerne presnými údajmi o počte aktívnych skateboardistov.

 

Táto asociácia sa ešte tohto roku stáva členom ISF, ktorá je event producer v rámci olympíjskej súťaže a komunikuje veci na medzinárodnej úrovni. Týmto členstvom sa minimalizuje možný negatívny dopad korčuliarskej asociácie na skateboarding, keďže FIRS je governing body na olympiáde, čím sme sa dostali do podobnej situácie ako snowboardisti a FIS. Týmto krokom by sa tiež malo docieliť to, aby všetky peniaze v rámci štátu vyčlenené na skateboarding k nemu aj došli.

 

Skateboardová asociácia komunikuje s korčuliarmi, štátom, olympíjskym výborom aj na medzinárodnej úrovni. Komunikácia prebieha v priateľskej atmosfére a všetci zainteresovaní si uvedomujú, čo je správne smerovanie skateboardingu. Skejťáci sami navrhujú a stavajú skateparky. V rámci asociácie je komisia pre skateparky, ktorá jasne zadefinuje pravidlá výstavby skateparkov akokoľvek negatívne sa to môže javiť. Vďaka týmto pravidlám sa prestanú stavať podobné skateparky ako napríklad v Dolnom Kubíne, alebo Prešove – tieto parky sú vo svojej podstate nepojazdné. Ďalej sa vďaka týmto pravidlám sprísni komunikácia realizátora projektu so skateparkovou komisiou a lokálnymi skejťákmi a realizátor bude povinný rešpektovať ich požiadavky. Taktiež sa výrazne zvýši cena projektu, úloha architekta v projekte a celková komunikácia počas prípravy a realizácie projektov. Trh sa štandardizuje do podoby trhu vo vyspelých štátoch EÚ ako Švédsko, Dánsko, Fínsko, Nemecko, alebo Holandsko.

 

Komunikácia so štátom dospeje do bodu, kedy v olympíjskom roku 2020 bude hotová koncepcia rozvoja skateboardingu na štátnych, regionálnych a mestských úrovniach minimálne na najbližších desať rokov. Štát a verejnosť pochopia sociálny aspekt skateboardingu a začnú podporovať nielen výstavbu skateparkov, ale aj skateboardové školy, organizáciu kvalifikačných kôl na olympíjske hry a na Slovensku budeme mať závod svetového pohára.

 

No a teraz bude zaujímavé sledovať čo všetko z toho sa stane.

 

Máme na to tri roky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?