rasizmus a fašizmus v dnešnej spoločnosti

Autor: Miloš Ogurčák | 26.2.2014 o 18:35 | (upravené 26.2.2014 o 18:59) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  1208x

politici namiesto riešenia skutočných problémov spoločnosti vymýšľajú a riešia kauzy a pseudoproblémy, aby ľudí od skutočných problémov odtrhli. bežný človek tak rieši ako sa má ficova noha, alebo že sa dzurinda opil a v jeho mysli už nezostáva priestor na skutočné problémy. do krajností do zachádza v prípade mediálnych celebrít, ktoré väčšina slovenska považuje za členov rodiny – niekedy dokonca ešte oveľa viac. ľuďom sú často podstatnejšie problémy ich obľúbeného seriálového hrdinu ako skutočné problémy ich blízkych. keď prídem ku babke, telka musí byť pustená vždy a náš rozhovor sa z výraznej časti točí okolo toho čo sa práve deje v telke.

 

rómska otázka je na slovensku veľkým problémom. rómsky národ bol odakživa kočovný no komunisti im jednoducho povedali stop a prikázali im žiť na jednom a tom istom mieste. vytvorili pre nich osady mimo zbytku spoločnosti kde sa problémy len prehlbovali. keď som sa narodil a keď som bol dieťa, slovo róm neexistovalo - boli len cigáni. postupom času sa však vytvorila cigánska inteligencia, ktorá povedala, že slovo cigán je pejoratívne a že oni sú rómovia. z môjho pohľadu to však nie je správne a cigáni by mali byť na svoju cigánsku identitu hrdí. pevne verím, že slovo cigán sa časom stane rešpektovaným označením pre túto minoritnú skupinu obyvateľstva - budem ho v texte používať aj ja. prosím prí čítaní zabudnite na jeho negatívny význam a predstavte si, že cigán je slovo pekné - nie je to také ťažké.

cigáni žijú v osadách - to je prvá a základná chyba väčšinového nazerania na cigánov. cigáni sú totiž v dnešnej dobe plnohodnotnými slovákmi ako hocikto iný. tá trinásťročná prefetovaná cigánka, ktorá sa v živote nenaučí čítať a čaká prvé dieťa, je takou istou slovenkou ako napríklad trinásťročná dcéra bohatého papaláša. aj keď v živote nepracovala, má právo na tú istú zdravotnú starostlivosť. myšlienka sterilizácie cigánskeho obyvateľstva je v dnešnej dobe veľmi aktuálna a presadzuje ju nejeden vysokoškolsky vzdelaný človek čo je pre mňa totálnym nepochopením. pri takýchto myšlienkach vzdelaných ľudí mi naskakuje husia koža. prečo by ta trinásťročná cigánka mala byť sterilizovaná a vaša mladšia sestra nie? ako takto môže zmýšľať inteligentný človek?

v našom meste sa nedávno stal tragický trestný čin kedy mladík na jednom sídlisku dobodal poštárku, ktorá roznášala dôchodcom ich penziu a ukradol jej niekoľko tisíc eur. nechcem túto skutočnosť nijak zľahčovať - jeho čin je samozrejme odsúdenia hodný a vinník by mal za svoj čin primerane pykať - to je jasné. takéto násilné trestné činy sa stávajú. médiá v tejto kauze zohrali významnú úlohu kedy okamžite informovali o tejto skutočnosti - to, že médiá sa vyžívajú v brutalite snáď ani nemusím písať. v tejto pre cigánov veľmi ťažkej dobe sú podobné činy vodou na mlyn rôznym sociopatom a psychopatom hlásajúcim jednoduché heslá a riešenia veľmi zložitých problémov.

v súvislosti s týmto činom som sa na sociálnej sieti dozvedel, že cigánky by mali byť kastrované, že cigáni sa nikdy nezmenia, že majú slovensko opustiť, že patria do plynu a podobne. títo ľudia však zabúdajú na základné právo každého občana našej krajiny žiť v nej a na ešte základnejšie právo žiť. tieto jednoduché heslá oni nazývajú riešeniami a mne to príde ako keby sme sa vrátili do doby pred druhou svetovou vojnou kedy si spoločnosť jednoducho označila nepriateľa - vtedy žid, dnes smradľavý hnusný cigán bez práva na život.

väčšina spoločnosti je rasistická. môj otec je rasista, moja mama ešte väčšia - ja však určite nie som. cigáni nám zjedli psa a ja som po ňom našiel zakrvavený obojok no ani to zo mňa rasistu neurobilo. staršia generácia si veľmi dobre pamätá na časy keď cigáni za komunizmu nesmeli napríklad chodiť na plaváreň. pamätám si ako mi niekedy dávno foter opisoval príhodu z jeho mládí keď cigánov vyhodili z kúpaliska a oni sa tam nikdy nevrátili. staršia generácia na takého časy spomína s nostalgiou a cigáni zavretí v osade pre nich predstavujú ideálne riešenie. to, že to ideálnym riešením nie je, jasne vidno napríklad na tom bláznovi čo dobodal poštárku. takéto činy sú z môjho pohľadu len začiatkom a ak sa nezačne nič robiť, takéto násilné činy budú pribúdať.

skúsme sa však pozrieť do hlavy útočníka. tento mladý človek prežil úplne iné detstvo ako väčšina z vás. väčšina z jeho rovesníkov vrátane neho samého, nemala k dispozícii samostatnú bytovú jednotku ako máte vy. pochádza pravdepodobne z osady za mestom ktorú som raz navštívil aby som najšikovnejšieho chlapca z osady vypýtal od rodičov, aby s nami mohol ísť do bratislavy. Jano má trinásť rokov a ako jediný zo svojich kámošov, s ktorými vyrastá od narodenia, vie čítať. je to preto, lebo jeho otec vie čítať. takých ľudí ako jeho otec je v ich osade drvivá menšina, čítať tam vie málokto. mamku jeho kamoša volajú v osade Puta a my sme boli prví, kto ich oboznámil so španielskym výnamom tohto slova - kurva. jeho ďalší kámoš ma prezývku živý terč - skúste si predstaviť, že vás takto v osade volajú. nechcem si predstaviť čo všetko mu museli jeho starší „kamoši" urobiť. prvý krát keď prišiel do skateparku nepovedal nám ani slovo. pamätám si asi dva mesiace potom sme sa všetci snažili, aby nám niečo povedal no on na nás pozeral so slzami v očiach. časom sa naučil pekne poprosiť skejt, čo bola fráza, ktorú sa naučili povedať všetci ako prvú. od nášho projektu ubehol viac než rok a cigáni k nám do parku v podstate prestali chodiť. keď ich v meste stretnem, vždy sa s nimi dám do reči. naposledy mi hovorili o jednej krčme neďaleko skateparku kde im pán majiteľ dovolí hrať automaty. hovorili mi koľko vhodili - pár centov - koľko mali nahraté - päťdesiat eur a koľko z automatu vytiahli - nič. päťdesiat eur na displeji musí pre týchto chalanov znamenať niečo neuveriteľné. za pár centov sa dá získať päťdesiat eur. títo chalani musia o päťdesiatke snívať aj s otvorenými očami. pamätám si Janovu fajčiarsku vášeň. päťhodinovú cestu do bratislavy prežil v ťažkých mukách a o cigarete nám začal hovoriť asi hodinu po odchode. v bratislave ho najviac zaujalo vysvietené nákupné centrum plné materiálnych zbytočností, ktoré bolo kompletne vyčistené. pamätám ako chalani raz do parku doniesli dvoch starších rovesníkov - tí chalani mali život za sebou. neustály tik dávať si ruku pred ústa ako keď sa fetuje toluén, oči šli každé iným smerom a z úst vychádali len nezmysly. áno, väčšina mladých v osade fetuje toluén, lebo to je pre ich rodičov lacnejšie ako im dávať jesť. všetci, čo chodili do parku okrem Jana, boli tiež feťáci. bavíme sa o desať až trinásťročných deťoch.

nabudúce ak budete hovoriť o tom, že prečo nemá normálny pracujúci človek byt zadarmo a tie čierne svine ich majú, pomyslite na to v akých podmienkach žijú. ak žijete v podobných podmienkach, k tomuto článku sa určite nedostanete. to, že ho čítate, znamená, že pravdepodobne žijete ako súčasť väčšinovej spoločnosti. chalani z osád žijú v mierne iných podmienkach a celá Janova rodina sa musí tesniť v jednej izbe. predstavte si že vo vašej detskej izbe žijete s celou rodinou a predstavuje pre vás obývačku, kúpelňu, kuchyňu a všetko ostatné čo máte bežne k dispozícii. fakt, že im štát dáva byty zadarmo však nie je ich vina - je to vina systému. ak by vám dávali byt, nechceli by ste? povedali by ste nie? keď však áno povedia cigáni, sú automaticky zlí. prečo neobviňujete toho, kto im tie byty dal?

ako sa polícia správa k fašizmu môžeme jasne vidieť na príklade postupu polície v prípade útoku nacistov na klub mariatchi v nitre, ktorý so navštívil len raz - keď bolo otvorenie skateparku v nitre, mali sme tam afterpárty. klub to bol normálny. koncom minulého roka však zažil nejeden atak od holohlavých bláznov. väčšina týchto ľudí podľa mňa v mladosti buď bola svedkom týrania, alebo ho zažila na vlastnej koži. alkoholik otec bil doma matku, v škole boli títo chudáci na najväčší posmech. ich frustrácia vyústila do nenávisti a koho je ľahšie nenávidieť ako tých, čo to majú najťažšie? o nepriateľa teda máme postarané. postup polície zrejme pozná väčšina z vás: dva mesiace polícia nerobila nič a po zverejnení videa zrazu začala byť veľmi aktívna a zatkla páchateľov, ktorých na druhý deň prepustila. ich postup nie je ničím iným ako otvorenou výzvou všetkým fašistom, že môžu biť kohokoľvek a nič sa im nestane. k čomu táto situácia povedie si nechcem predstaviť. latentný fašizmus vidím na sociálnej sieti u mnohých ľudí, o ktorých viem, že v minulosti so skinheadmi sympatizovali. momentálne sú však ich fašistické tendencie vzrastajúce - kam až budú rásť?

pomaly sa dostávame k záveru, ktorý by som chcel venovať politickej strane naše slovensko a jej predsedovi mariánovi kotlebovi. veľa ľudí ma presviedčalo, že on fašista nie je a to len z toho dôvodu že pred voľbami svoju fašistickú rétoriku zakryl do pekných slov o nerovnosti, o korupcii a podobne. ako fašista sa už nebude vyjadrovať nikdy no nezabúdajme na jeho minulosť kedy sa zúčastňoval na fašistických pochodoch po boku najväčších fašistov z celej európy. raz som si schválne pozrel jeden jeho predvolebný diskusný príspevok v rámci jeho predvolebnej kampane. ak som tomu dobre pochopil, hovoril, že ľudia poberajúci sociálne dávky budú musieť pracovať. že on ako župan prestane používať ťažkú techniku a namiesto nej sa bude všetko kopať ručne. no je toto normálne? najviac ďiaľnic v nemecku postavili počas druhej svetovej vojny keď mal hitler obrovské množstvo otrokov. čím s líši kotlebove riešenie od toho, čo robil hitler? väčšine ľudí však ani takéto tvrdenie nestačí k tomu, aby videli, že tento jedinec je fašista jak vyšitý. intelektuálne elity tejto strany sú veľmi zdatné v mazaní medu pod nos. ja sám keď som si čítal ich vyjadrenia, zo začiatku som si hovoril: veď oni majú pravdu. hovorili o neskutočnej korupcii, o rozkrádaní štátu. no jadro ich prejavu sa ukrývalo na konci a s ním som hrubo nesúhlasil. počúvajte týchto ľudí do konca a keď máte aspoň štípku zdravého rozumu, fašizmus si musíte všimnúť aj keby ste boli slepí. títo ľudia otvorene hlásajú fašistické reči, ktoré sú však zabalené v medziach zákona. ich právnici presne vedia, čo sa povedať môže a čo už je za hranicou zákona. zvolením tohto blázna na tak vysoký post tak ľudia dali šancu masovému rozkvetu fašistických tendencií na slovensku. chápem ich znechutenie z dlhodobého zanedbania cigánskej problematiky, no toto riešením rozhodne nie je.

jediným riešením je ich vzdelávanie a začleňovanie problémových skupín do väčšinovej spoločnosti, nie segregácia a výstavba segregačných múrov. ako má cigán chcieť pracovať keď nikto okolo neho nepracuje? ako má žiť normálny život keď vlastne ani nevie čo to je? na stránke magazínu vice sa o tejto problematike dočítate v jednom článku amerického autora. väčšina z vás po anglicky nevie, takže nikdy nepochopí, že sme pre západ stále len hupáci a druhotriedni ľudia - tak ako pre veľa z vás to sú cigáni. v amerike podobné veci riešili pred päťdesiatimi rokmi a dnes majú čierneho prezidenta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.


Už ste čítali?