masmédiá

Autor: Miloš Ogurčák | 16.12.2013 o 7:59 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  712x

  televízia, printové médiá ako aj internetové stránky informujúce o dianí vo svete nemôžu byť nikdy objektívne. objektivita médií je neexistujúca lož. každé médium má majiteľa ktorý prostredníctvom tohto média vypúšťa informácie aké potrebuje. o každom fakte sa dá informovať miliónom spôsobov. v prípade, že sa niekde niečo deje, majú médiá tú moc, že môžu vyberať konkrétne výpovede, ktoré budú odvysielané a považované za všeobecne platný názor v tej ktorej krajine o tom ktorom probléme.  

kamarát sa mi nedávno sťažoval, že za jeho dedinou im za európske peniaze postavili cigánsku osadu a nasťahovali im tam cigánov, ktorých pôvodná osada vyzerá ako príbytok zo začiatku devätnásteho storočia a je pri vedľajšej dedine. jedna obec sa zbavila neprispôsobivých občanov tak, že ich nasťahovala ku vedľajšej obci. ten kamarát mi spomínal, že pozeral správy kde hovorili o tom, že pôvodnú osadu nemá kto zrovnať so zemou. v reportáži bola výpoveď staršej pani, ktorá zadarmo dostala nový príbytok a na otázku, či pôjde pratať pozostatky jej starého bydliska odpovedala, že nie, lebo jej za to nikto nezaplatí. takáto výpoveď je pre médiá viac než užitočná, pretože vyvoláva emócie. väčšinová spoločnosť sa tak utvrdí vo svojej skostnatenej predstave, že cigáni si za všetko môžu sami a sú to lenivé hovadá. televízia natočila viacero výpovedí, no zámerne vybrala takúto poburujúcu, aby si udržala alebo zlepšila sledovanosť. ak by televízia namiesto takejto výpovede použila napríklad názor obyvateľa, ktorý tvrdil, že nie je problém začať pratať pozostatky starej osady, určite by som sa o tejto reportáži nedozvedel, pretože takáto výpoveď je nezaujímavá, logická a nevyvoláva žiadne emócie, ktoré divák potrebuje - či pozitívne alebo negatívne. štátne médiá využíva štátna moc na šírenie štátnej propagandy, korporátne médiá zase sledujú vplyv a čistý zisk a väčšinou ponúkajú plytkú zábavu. masmédiá považujem za svojho nepriateľa. nenávisť vychádza z nepoznaného.

masmédiá sú pre mňa prostriedky šírenia nenávisti a pseudohodnôt. nepozerám správy, teda aspoň sa snažím. snažím sa tento informačný smog eliminovať na minimum no musel by som žiť v lese mimo ľudskej civilizácie aby som sa mu vyhol úplne. nesledujem slovenskú populárnu hudbu a nikdy som si zámerne nepustil slovenský pop, no poznám ho takmer dokonale práve kvôli masmédiám. pozrite si koľko je v televízii násilia aj počas bežného dňa. vyšetrovacie seriály, kde dobrí policajti hľadajú zlého páchateľa, nemocničné seriály kde sa bojuje so zákernými chorobami. v správach sa neustále ľudia dozvedajú kde sa stala aká nehoda a koľko ľudí tam zomrelo. bežná smrť je pre médiá nezaujímavá, veď koho by bavilo pozerať sa na záber starého človeka v nemocnici? nikoho ak to je človek nepodstatný, väčšinu ak to je celebrita. násilie je v televízii z jednoduchého dôvodu - naháňa ľuďom strach a ak sa človek bojí, je ľahšie manipulovateľný.

masmédiá ľuďom predostierajú celebrity plné pseudohodnôt, ktoré majú byť vzorom celého obyvateľstva. homosexuálni pornoherci sú porotou v celonárodnej súťaži hľadania talentu, kde je podstatnejšie všetko len nie talent samotný. celebritou je krásna hlásateľka s blond vlasmi a veľkými prsiami a vôbec nezáleží či je ten človek inteligentný alebo debil. teda lepšie je, ak to je debil. ako spomína v texte vec, z ľudstva sa stáva hviezdna rota. ak sa chcete stať celebritou je viac než vhodné ak prestanete kriticky myslieť. ideálom je podstúpiť zopár plastických operácií a v masmédiách to zo začiatku dementovať a zahmlievať, veď aby bolo o čom písať. potom treba prísť so šokujúcou výpoveďou - áno skutočne som si nechal odstať tuk z riti. zaručená titulka nového času.

otec mi vždy hovorí, že najlepšie noviny sú nový čas. hovorí mi, že sa z nich človek dozvie všetko podstatné a nemusí ani veľa čítať. to, čo je pre neho podstatné tak určuje tento bulvárny denník a podobne ako môj otec vníma tieto noviny väčšina nekriticky mysliacej populácie. podstatná tak je určite tragická smrť dieťaťa - jeho fotka s čiernym rámčekom okolo a výpoveď úbohého rodiča. podstatné je ktorá celebrita žije v akej vile, či sa jej darí, alebo je v krachu. celebrity sa občas ocitajú v tlaku a to je tiež veľmi podstatné. podstatná je holá žena. podstatné je aké auto je najlepšie pre vašu rodinu. nový čas vás naučí hospodáriť s rodinnými financiami.

otcova sestra mi zas raz hovorila ako ju dara rolins sklamala že si začala s tým cigánom. no nie je to zvrátené? ako vás môže sklamať niekto, koho ste nikdy v živote nestretli? masmédiá v ľuďoch vytvárajú zaujímavú realitu plnú kauz, nečakaných zvratov a rozuzlení. je pravda že tomu to v manželstve neklape? ten a ten prichytený s milenkou, fotky paparazzi fotografov sú usvedčujúce. v ďalšom čísle vyjadrenie dotknutého, takže druhá titulka. nesmieme zabúdať na novú celebritu, čiže novú milenku, ktorá nečakane prerazí v médiách a začne žiť vysnený život celebrity plný večierkov, recepcií, drahých dovoleniek a podobne. no čistý blud.

každý môže byť celebrita a každý môže zažiť svojich päť minút slávy! dokonca aj vaši rodinní miláčikovia - pamätám si ako raz za mnou prišiel nejaký reportér lebo chcel vidieť môjho psa, ktorý sa naučil jazdiť na skejte, bol z toho článok v novom čase - môj pes je celebrita určite, ja na tom musím ešte zapracovať. pamätám sa na dievča z vedľajšej triedy na gymnáziu, ktorá odišla na výšku do bratislavy, začala si s nemenovaným zabávačom hercom moderátorom spevákom ktorého postarší pohlavný úd si natočila na telefón a čože sa stalo? slečna dala telefón do opravy a video sa roznieslo po celom internete. pamätám si, že niekto ho poslal aj mne, bol tam ovisnutý vták a video malo veľmi zlú kvalitu. bolo totálne nezaujímavé a nudné no aj napriek tomu sa stalo hitom. samozrejme, že slečna po tomto vynikajúcom hereckom výkone dostala miesto niekde v mojich milovaných masmédiách a stala sa z nej celebrita. jes.

čo mám na masmédiách najradšej sú reklamy, ktoré sú v dnešnom svete povýšené na umelecké dielo. niekoľkosekundové video, ktorého jedinou úlohou je predaj produktu, je umelecké dielo. what the fuck? masmédiá takto stierajú hranice. to, čo včera nikto za umenie neoznačil, je dnes to najskutočnejšie umenie. hudobný priemysel je umenie. ako môže byť akýkoľvek priemysel umenie, ak je zmyslom každého priemyslu zisk? tu by som sa chcel pozastaviť nad fenoménom detských hviezd, ktoré spolu so svojou cieľovou skupinou vyrastajú a menia sa. hannah montana bola najprv sladká bábika, no dnes z nej je popstar miley cirus so všetkým čo k tomu patrí. nedávno som zahliadol útržok z jej videoklipu, kde bol spomalený záber ako si naša hviezda strká do úst predmet viac než nápadne pripomínajúci penis, takže akú hodnotu ponúka táto hviezda? buďte dobré deti a keď začnete pociťovať sexuálne pudy snažte sa čo najskôr zobrať do úst toľko vtákov koľko vám vojde. celá popkultúra je plná podobných prípadov kedy je superstar v podstate prezentovaná ako prostitútka, ktorá sa v klipoch pohybuje podobne ako ***** v bordeli. krásna hodnota pre dospievajúce dievča, ktoré chce byť presne ako tie hviezdy v klipoch - odporúčam pozrieť si film KLIP.

od reklám sme mierne odbočili k celebritám no už sme späť. dnes je veľmi ťažké povedať čo je reklama a čo reklama nie je keďže tvorcovia filmov a seriálov uzatvárajú kontrakty s korporáciami a priamo v programe nám ponúkaj ich skvelé produkty, čo vidí len málokto.

športové prenosy sú plné reklám a ak máte svoj obľúbený šport určite presne viete aké produkty sú v ňom inzerované - či už priamo na oblečení športovcov, na náčiní, alebo na trati, štadióne, hale a tak ďalej. iba na olympiáde je reklama zakázaná a olympiáda je ďalší fenomén ktorý nemám rád, pretože podporuje totalitné režimy a namiesto riešenia problémov lokálnych komunít v danom regióne sú obrovské peniaze naliate do výstavby gigantických štadiónov ktoré po jej ukončení väčšinou zívajú prázdnotou a ak nie, sú určené len veľmi špecifickej skupine vrcholových športovcov. olympiáda bola vo fašistickom nemecku, v hlave mám záber na olympíjsku vlajku, ktorá visí vedľa hákového kríža. olympiáda bola v komunistickom rusku a černochom na olympiáde bola odobraná medaila len za to, že na stupňoch víťazov ukázali zodvihnutú zaťatú päsť, symbol hnutia black panther, ktoré bojovalo za slobodu černochov. ďakujem, olympiádu si neprosím.

 

toľko zhruba k legálnej droge zvanej masmédiá. nápad na tento príspevok som dostal vďaka týždennému pobytu za hranicami bežných dní kde mi bola televízia servírovaná neustále keď som nepracoval. skoro som umrel.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?