opis toho čo sa tu deje očami mladého človeka

Autor: Miloš Ogurčák | 7.7.2013 o 11:24 | (upravené 12.7.2013 o 12:48) Karma článku: 10,74 | Prečítané:  1781x

nikto si nemôže vybrať miesto, kam sa narodí – tak ako si nikto nevyberie rodinu a zázemie z ktorého pochádza. je mu to jednoducho dané. tak som sa ja ocitol v menšom meste na východe slovenska, ktoré je obklopené tou najkrajšou prírodou, veď sme predsa bránou do raja. začal som tu vyrastať a mal som to šťastie, že do mňa rodičia od malička tlačili angličtinu. bez problémov som skončil základnú školu, na gymnáziu bolo kopec srandy, vôbec som sa nemusel učiť – bezstarostný život. potom som mal dva neúspešné pokusy na vysokých školách v čechách, no zvíťazila moja debilita a skateboarding, tak som sa vrátil do rodného mesta, začal tam stavať skatepark a otvoril si skateshop. to bolo v roku dvetisíc päť. mal som určité predstavy aj keď viem, že najlepšie je neočakávať nič.

aj napriek tomu všetkému musím dnes skonštatovať, že keď sa chce mladý človek venovať tomu, čo ho baví, na východe slovenska nemá ani najmenšiu šancu pokiaľ mu to rodičia nezaplatia. všetko u nás funguje na princípe kontaktov, protekcie a korupcie. kontakty človek musí mať pri takmer každej práci a nie je na tom nič zlé - takto to chodí asi všade vo svete, no horšie to je s ďalšími dvoma javmi ktoré sa u nás vyskytujú v oveľa vyššej miere ako v západnom svete. za svoj život som mal možnosť cestovať kade tade a všimol som si jeden základný rozdiel.

ak v civilizovanom svete politika, hoc aj na tej najnižšej regionálnej funkcii, obvinia z korupcie, v drvivej väčšine prípadov tento politik zloží mandát a snaží sa očistiť svoje meno. u nás sa každý drží svojej stoličky ako kliešť. ešte nikdy nebol žiaden politik u nás odsúdený za korupciu - človek by si myslel že jej u nás niet. ak sa prevalí akýkoľvek korupčný škandál, reakciou poitikov vždy je útok na novinárov a namiesto potrestania tých, čo rozkrádajú verejné financie, sú novinári zastrašovaní a častokrát postavený pred súd. kde je teda spravodlivosť?

kto nekradne, okráda rodinu. včera som toto naše tradičné slovenské porekadlo povedal američanovi a ten tomu vôbec nechápal a povedal mi na to, že v nemecku majú niečo presné opačné - nie je to tvoje, nechaj to. naše porekadlo presne odzrkadľuje našu komunizmom pokrivenú mentalitu. každý kto sa čoby len na chvíľu dostane ku korytu, snaží sa tam nakradnúť najviac jak sa dá. v našom mestskom zastupiteľstve to sú konkrétne dozorné rady mestských podnikov ako lesy a teplárne. reálne dozorná rada nevykonáva žiadnu prácu a tieto naše mestské dozorné rady sa stretnú dvakrát do roka v podniku kde si dajú kvalitné jedlo a potom sa zdzigajú na kašu. to je ich práca za ktorú poberajú peniaze ktoré všetky ovce odvedú ako dane. takto nejak si koalícia, ktorá je pri moci, kupuje hlasy opozície. určite tam sú oveľa sofistikovanejšie spôsoby ako kradnúť no zatiaľ som nezistil, aké to sú.

ďalším jednoduchým príkladom je financovanie športu v našom meste - športová politika nášho mesta je nasmerovaná na veľmi úzku skupinu vrcholových športovcov masových športov v ktorých naše mesto dosahuje veľmi úbohé výsledky s výnimkou basketbalu. ako príklad uvediem porovnanie medzi členmi futbalového klubu a užívateľmi skateparku, ktorí však nie sú oficiálne združení v žiadnej organizácii, nemajú žiadnu celoslovenskú sériu závodov ani tréningy.

vstup na futbalové ihrisko majú len členovia futbalového klubu, čo dnes činí okolo dvesto osôb. pre týchto dvesto osôb má mesto vyčlenených tohto roku vyše stoštyridsať tisíc, čo predstavuje cca. sedemsto eur na osobu na rok. bežný človek sa na ihrisko chránené kamerovým systémom nedostane. normohodina ceny prevádzky futbalového ihriska je vyrátaná na sumu okolo osemdesiat eur. mesto platí celú prevádzku futbalového štadióna a prispieva futbalovému klubu sumou tridsať šesť tisíc eur. umelé futbalové ihrisko na sídlisku západ je spoplatnené a preto skoro stále zíva prázdnotou aj napriek tomu, že sídlisko západ je najviac postihnuté drogovou závislosťou mladých ľudí, ktorí tam majú totálne mizivé šance aktívneho voľnočasového vyžitia.

skatepark dostal tohto roku od mesta presne nula eur. futbalisti majú správcu, ktorý sa stará o technické vybavenie ihriska, umelého ihriska a šatní. upratovačka upratuje celý areál ako aj perie dresy. skateboardisti od mesta nikdy nedostali žiadne náradie na správu skateparku a v prípade, že si park chcú popratať, sú odkázaní na pomoc správcov, ktorí sú nie vždy ochotní pomôcť im, čím vzniká určitý kontrast. futbalové ihrisko zamknuté pre úzku skupinu ľudí dostáva od mesta každoročne obrovský príspevok zatiaľ čo verejnosti prístupný skatepark, v ktorom sa často nachádza viac ľudí ako na celom futbalovom štadióne, nedostáva od mesta ani euro na správu a ďalší rozvoj. skatepark nie je nikdy zatvorený a neplatí sa do neho žiadny vstup. jeho okolie je v pomerne dezolátnom stave, schodisko je takmer rozpadnuté a do skateparku sa nedostane invalidná mládež, nie je tam elektrina ani pitná voda, na skateboarde sa do neho z dôvodu dezolátneho stavu príjazdovej komunikácie nedostanete.

mesto v informátore marec dvetisíc trinásť garantuje, že pri prerozdeľovaní peňazí na šport prihliada okrem počtu členov toho-ktorého klubu aj na zapojenie verejnosti do jeho činnosti a ja sa pýtam, či toto tvrdenie nie je zavádzaním vzhľadom na vyššie spomenuté fakty. mesto podporuje tradičné športy, no absolútne ignoruje novo vynárajúce sa potreby mladých ľudí, ktoré ani nepozná. vedenie mesta nemá žiadnu predstavu čo dnes mladí potrebujú a to z jednoduchého dôvodu - lebo sa na to mladých neopýtali a peniaze určené na šport budú naďalej rozkrádané bez zmeny.

korupcia prerastá každú jednu sféru spoločenského života a každý je ticho a rád, že má to nič, čo má. stačí pritom vycestovať za hranice aby človek zistil, že nie všade to je tak ako u nás. vždy som si hovoril, že je veľmi ľahké odísť do sveta no oveľa ťažšie je dostať svet k nám. dnes už viem, že k nám sa dá dotiahnúť akurát tak svet korupcie.

 

nechcem už žiť v tomto štáte pokiaľ sa nestane zmena, súdy budú nezávisle od štátnej moci a skorumpovaní politici nebudú sedieť za mrežami. v čechách sa deje aspoň niečo, u nás konzumujeme TV výkaly. dobrú chuť. môj ďalší príspevok bude o byrokracii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.


Už ste čítali?